تعرفه تبلغات پروژه تماس با ما عنوان

راحت و بدون دردسر میان مطالب ما بگردید

از چه کابل هایی برای شبکه کردن کامپیوتر ها می توان استفاده کرد؟

شبکه

 

کابل شبکه

از چه کابل هایی برای شبکه کردن کامپیوتر ها می توان استفاده کرد؟

كابل شبكه، رسانه اي است كه از طريق آن، اطلاعات از يك دستگاه موجود در شبكه به دستگاه ديگر انتقال مي يابد.انواع مختلفي از كابل ها بطور معمول در شبكه هاي LAN استفاده مي شوند. در برخي موارد شبكه تنها از يك نوع كابل استفاده مي كند.
كابل شبكه، رسانه اي است كه از طريق آن، اطلاعات از يك دستگاه موجود در شبكه به دستگاه ديگر انتقال مي يابد.انواع مختلفي از كابل ها بطور معمول در شبكه هاي LAN استفاده مي شوند. در برخي موارد شبكه تنها از يك نوع كابل استفادهمي كند، اما گاه انواعي از كابل ها در شبكه به كار گرفته مي شود. غير ازعامل توپولوژي، پروتكل و اندازه شبكه نيز در انتخاب كابل شبكه مؤثرند. آگاهي از ويژگيهاي انواع مختلف كابلها و ارتباط آنها با ديگر جنبه هاي شبكه براي توسعه يك شبكه موفق ضروري است. امروزه سه گروه از كابل‌ها، در ايجادشبكه مطرح هستند:

كابل هاي Coaxial زماني بيشترين مصرف را در ميان كابل هاي موجود در شبكه داشت. چند دليل اصلي براي استفاده زياد از اين نوع كابل وجود دارد:

۱- قيمت ارزان آن.

۲- سبكي و انعطاف‌پذيري.

۳- اين نوع كابل به نسبت زيادي در برابر سيگنالهاي مداخله‌گر مقاومت مي نمايد.

۴- مسافت بيشتري را بين دستگاههاي موجود در شبكه، نسبت به كابل UTP پشتيباني مي‌نمايد.

کابل کواکسیال

ساختار كابل Coaxial

(۱) Conducting Core يا هسته مركزي كه معمولاً از يك رشته سيم جامد مسي تشكيل مي‌گردد.

(۲) Insulation يا عايق كه معمولاً از جنس PVC يا تفلون است.

(۳) Copper Wire Mesh كه از سيم‌هاي بافته شده تشكيل مي‌شود و كار آن جمع‌آوري امواج الكترومغناطيسي است.

(۴) Jacket كه جنس آن اغلب از پلاستيك بوده و نگهدارنده خارجي سيم در برابر خطرات فيزيكي است.

كابل Coaxial به دو دسته تقسيم مي‌شود:

– Thin net: كابلي است بسيار سبك، انعطاف‌پذير و ارزان قيمت، قطر سيم در آن ۶ميليمتر معادل ۲۵/۰ اينچ است. مقدار مسيري كه توسط آن پشتيباني مي‌شود ۱۸۵متر است.

Thick net: اين كابل قطري تقريباً ۲برابر Thin net دارد. كابل مذكور، پوشش محافظي را(علاوه بر محافظ خود) داراست كه از جنس پلاستيك بوده و بخار را از هسته مركزي دور مي‌سازد.
رايج‌ترين نوع اتصال دهنده (connector) مورد استفاده در كابل coaxial، Bayonet-Neill-Concelman (BNC) مي‌باشد. انواع مختلفي از سازگار كننده‌هابرايBNCها وجود دارند شامل:Tconnector , Barrel connector
در شبكه هايي با توپولوژي اتوبوسي از كابلcoaxial استفاده مي‌شود.
استفاده از كابل coaxial در شبكه اتوبوسي
بايددانست كه از عبارتهايي مانند "10Base5 " براي توضيح اينكه چه كابلي درساخت شبكه بكار رفته استفاده مي‌گردد. عبارت مذكور بدان معناست كه از كابل coaxial و از نوع Thicknet استفاده شده، علاوه بر آن روش انتقال در اين شبكه، روش Baseband است و نيز سرعت انتقال ۱۰ مگابيت در ثانيه ((mbps مي‌باشد. همچنين "10Base2" يعني اينكه از كابل Thinnet استفاده شده، روش انتقال Baseband و سرعت انتقال ۱۰ مگابيت در ثانيه است.

در طراحي جديد شبكه معمولاً از كابلهاي Twisted Pair استفاده مي‌گردد. قيمت آن ارزان بوده و از نمونه‌هاي آن مي‌توان به كابل تلفن اشاره كرد. اين نوع كابل كه از چهار جفت سيم بهم تابيده تشكيل مي‌گردد، خود به دو دسته تقسيم مي‌شود:
Unshielded Twisted Pair – UTP: كابل ارزان قيمتي است كه نصب آساني دارد و براي شبكه‌هاي LAN سيم بسيارمناسبي است، همچنين نسبت به نوع دوم كم‌وزن‌تر و انعطاف‌پذيرتر است. مقدارسرعت ديتاي عبوري از آن ۴ مگابيت در ثانيه تا ۱۰۰ مگابيت در ثانيه مي‌باشد. اين كابل مي‌تواند تا مسافت حدوداً ۱۰۰ متر يا ۳۲۸ فوت را بدون افت سيگنال انتقال دهد. كابل مذكور نسبت به تداخل امواج الكترومغناطيس (Electrical Magnatic Interference) حساسيت بسيار بالايي دارد و در نتيجه در مكانهاي داراي امواج الكترومغناطيس، امكان استفاده از آن وجود ندارد.
درسيم تلفن كه خود نوعي از اين كابل است از اتصال دهنده RJ11 استفادهمي‌شود، اما در كابل شبكه اتصال دهنده‌اي با شماره RJ45 بكار مي‌رود كهداراي هشت مكان براي هشت رشته سيم است.

کابل های زوج بهم پیچیده

کابلUtp وStp

كابل UTP داراي پنج طبقه مختلف است (كه البته امروزه CAT6 و CAT7 هم اضافه شده است):
– CAT1 يا نوع اول كابل UTP براي انتقال صدا بكار مي‌رود، اما CAT2‌تا CAT5 براي انتقال ديتا در شبكه‌هاي كامپيوتري مورد استفاده قرار مي‌گيرند و سرعت انتقال ديتا در آنها به ترتيب عبارتست از: ۴ مگابيت در ثانيه، ۱۰مگابيت درثانيه،‌ 16مگابيت در ثانيه و ۱۰۰مگابيت در ثانيه.
براي شبكه‌هاي كوچك و خانگي استفاده از كابل CAT3‌توصيه مي‌شود.
Shielded Twisted Pair – STP :
دراين كابل سيم‌هاي انتقال ديتا مانند UTP هشت سيم و يا چهار جفت دوتايي هستند. بايد دانست كه تفاوت آن با UTP در اين است كه پوسته‌اي به دور آن پيچيده شده كه از اثرگذاري امواج بر روي ديتا جلوگيري مي‌كند. از لحاظقيمت،‌ اين كابل از UTP گرانتر و از فيبر نوري ارزان‌تر است. مقدار مسافتيكه كابل مذكور بدون افت سيگنال طي مي كند برابر با ۵۰۰ متر معادل ۱۶۴۰ فوتاست.
در شبكه‌هايي با توپولوژي اتوبوسي و حلقه‌اي از دو نوع اخيراستفاده مي‌شود. گفته شد كه در اين نوع كابل، ۴ جفت سيم بهم تابيده بكارمي‌رود كه از دو جفت آن يكي براي فرستادن اطلاعات و ديگري براي دريافت اطلاعات عمل مي‌كنند.
در شبكه‌هايي با نام اترنت سريع١ (Fast Ethernet) دو نوع كابل به چشم مي‌خورد:
۱۰۰Base TX يعني شبكه‌اي كه در آن از كابل UTP نوع Cat5 استفاده شده و عملاً دوجفت سيم در انتقال ديتا دخالت دارند (دو جفت ديگر بيكار مي‌مانند)، سرعت درآن ۱۰۰ مگابيت در ثانيه و روش انتقال Baseband است.
۱۰۰Base T4 تنها تفاوت آن با نوع بالا اين است كه هر چهار جفت سيم در آن بكار گرفته مي‌شوند.
كابل فيبر نوري كاملاً متفاوت از نوع Coaxial و Twisted Pair عمل مي‌كند. به جاي اينكه سيگنال الكتريكي در داخل سيم انتقال يابد، پالسهايي از نور درميان پلاستيك يا شيشه انتقال مي‌يابد. اين كابل در برابر امواج الكترومغناطيس كاملاً مقاومت مي‌كند و نيز تأثير افت سيگنال بر اثر انتقال در مسافت زياد را بسيار كم در آن مي‌توان ديد. برخي از انواع كابل فيبرنوري مي‌توانند تا ۱۲۰ كيلومتر انتقال داده انجام دهند. همچنين امكان بهتله انداختن اطلاعات در كابل فيبر نوري بسيار كم است. كابل مذكور دو نوع رادر بر مي‌گيرد:
۱- Single Mode: كه دراين كابل ديتا با كمك ليزر انتقال مي‌يابد و بصورت ۸٫۳/۱۲۵ نشان داده مي‌شود كه درآن ۸٫۳ ميكرون قطر فيبر نوري و ۱۲۵ ميكرون مجموع قطر فيبر نوري و محافظ آن مي‌باشد. اين نوع كه خاصيت انعطاف‌پذيري كم و قيمت بالايي دارد براي شبكه‌هاي تلويزيوني و تلفني استفاده مي‌گردد.
۲- Multi Mode: كه در آن ديتا بصورت پالس نوري انتقال مي‌يابد و بصورت ۶۲٫۵/۱۲۵ نشان داده مي‌شود كه در آن ۶۲٫۵ ميكرون قطر فيبر نوري و ۱۲۵ميكرون مجموع قطر فيبر نوري و محافظ آن مي‌باشد. اين نوع مسافت كوتاهتري رانسبت به Single Mode طي مي‌كند و قابليت انعطاف‌پذيري بيشتري دارد. قيمت آن نيز ارزان‌تر است و در شبكه‌هاي كامپيوتري استفاده مي‌شود. بطوركلي كابل فيبر نوري نسبت به دو نوع Coaxial و Twisted pair قيمت بالايي دارد و نيزنصب آن نياز به افراد ماهري دارد.
شبكه‌هاي ۱۰۰Base FX، شبكه‌هايي هستند كه در آنها از فيبر نوري استفاده مي‌شود، سرعت انتقال در آنها ۱۰۰ مگابيت در ثانيه بوده و روش انتقال Baseband مي‌باشد. امروز، با پيشرفت تكنولوژي در شبكه‌هاي فيبر نوري مي‌توان به سرعت ۱۰۰۰مگابيت در ثانيه دست يافت.

این را هم ببینید شاید مفید باشه  دانلود سورس کتاب در اندروید

انواع شوئیچ

سوئيچ ها Switches

سوئيچ نوع ديگري از ابزارهايي است که براي اتصال چند شبکه محلي به يکديگر مورداستفاده قرار مي گيرد که باعث افزايش توان عملياتي شبکه مي شود. سوئيچ وسيله اي است که داراي درگاه هاي متعدد است که بسته ها را از يک درگاه ميپذيرد، آدرس مقصد را بررسي مي کند وسپس بسته ها را به درگاه مورد نظر " که متعلق به ايستگاه ميزبان با همان آدرس مقصد مي باشد" ارسال مي کند. اغلب سوئيچ هاي شبکه محلي در لايه پيوند داده هاي مدل OSI مي کند.
سوئيچ ها بر اساس کاربردشان به متقارن "Symmetric" ونامتقارن " Asymmetric" تقسيم مي شوند.
درنوع متقارن ، عمل سوئيچينگ بين سگمنت هايي که داراي پهناي باند يکسانهستند انجام مي دهد يعني ۱۰mbps به ۱۰mbps و…. سوئيچ خواهد شد. اما درنوع نامتقارن اين عملکرد بين سگمنت هايي با پهناي باند متفاوت انجام ميشود.
دو نوع سوئيچ وجود دارد که عبارتند از :
۱ – سوئيچ Cut – through : اين نوع سه يا چهار بايت اول يک بسته را مي خواندتا آدرس مقصد آنرا بدست آورد ، آنگاه آن بسته را به سگمنت داراي آدرس مقصدمذکور ارسال مي کند اين در حالي است که قسمت باقي مانده بسته را از نظرخطايابي مورد بررسي قرار نمي دهد.
۲ – سوئيچ Store- and – forward : اين نوع ابتدا کل بسته را ذخيره کرده سپس آن راخطايابي مي کند ، اگر بسته اي داراي خطا بود آن بسته را حذف مي کند ، درغير اينصورت آن بسته را به مقصد مربوطه ارسال خواهد کرد. اين نوع براي شبکه محلي بسيار مناسبتر از نوع اول است زيرا بسته هاي اطلاعاتي خراب شده راپاکسازي مي کند و بهمين دليل اين سوئيچ باعث کاهش بروز عمل تصادف خواهد شد:

انواع کارخانه هاي سازنده تجهيزات شبکه:

Nexans نگزنس

Brand-Rex برند رکس

۳M تري ام

Belden بلدن

FULL فول

Unicom يونيکام

Uninet يونينت

NET Plus نت پلاس

CIS CO سيسکو

۳COM تري کام

Planet پلانت

Linksys لينک سيس

Tellabs تلبس

D-Link دي لينک

Proxim پروکسيم

Teletronics تلترونيکس

مطالب مرتبط

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دریافت فایل" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.prodesnet.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.
برچسب ها
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  1. iiii گفت:

    سلام سایت خیلی خوبی دارید مرسی

فرستادن دیدگاه
مشاهده رتبه سایت پرودیس نت

دریافت و نصب تولبار رتبه سایت در الکسا
نام پلنمکان تبلیغاتسایز پلنقیمت (تومان)
A1بالای سایت۴۶۸×۶۰50000
A2بالای تمام پست ها۴۶۰×۶۰50000
A3بلوک چپ و راست۱۲۰×۲۴۰40000
A4در ادامه مطالب۴۶۰×۶۰40000
ATتبلیغات متنی-20000