تعرفه تبلغات پروژه تماس با ما عنوان

راحت و بدون دردسر میان مطالب ما بگردید

مقاله روانشناسی تجربی

مقاله روانشناسی تجربی

مقاله روانشناسی تجربی ‌روش‌آزمایشی‌ مهم‌ترین‌ روش تحقیق در روانشناسی بشمار می‌رود. هدف این روش مطالعه رفتار موجود تحت شرایط خاص و مقایسه حالات او در این شرایط است. آزمایش کننده شرایط مخصوص تغییر رفتار را بوجود می‌آورد و آزمایش شونده تحت این شرایط قرار گرفته رفتار حاصله مطالعه می‌گردد. متغیر مستقل محرکی است که تغییر پذیری می‌یابد و متغییر وابسته پاسخی است که به متغییر مستقل داده می‌شود. آزمایش کننده می‌تواند از طرق مختلف بر متغییر مستقل نظارت نماید که معمول‌ترین آنهاروش تغییر مستقیم است. در کلیه آزمایش‌های روانشناسی باید از دو گروه گواه و آزمایشی استفاده نمود. گروه آزمایشی عبارتند از افرادی که در شرایط خاص آزمایش قرار می‌گیرند و اثرات متغییر مستقل روی آنان مطالعه می‌شود.

گروه گواه کسانی هستند که عیناً کیفیات گروه آزمایشی را دارا بوده ولی تحت شرایط آزمایش واقع نمی‌شوند. بدین ترتیب تغییراتی که در اثر متغییر مستقل بوجود می‌آیند با مقایسه دو گروه قابل مطالعه هستند. برای حصول اطمینان از نتایج تجربیات باید نکات زیر را در ظبط داشت :

 • رسیدگی از نظر توارث
 • ‌رسیدگی از طریق طرح آزمایش
 • پالایش تجربی

این روش‌ها به منظور حذف نمودن و یا در ضبط قرار دادن اثرات متغییرهایی است که مورد علاقه آزمایش کننده نمی‌باشند.

در موارد پیچیده‌تر روانی اثرات عوامل متعدد با یکدیگر درگیری می‌یابند و باید به کیفیت تغییر بیش از یک عامل در واحد زمان توجه نمود.

مقاله روانشناسی تجربی,روش آماری فرضیات روانی را از صورت کیفی به شکل کمی در می‌آورد و نتایج تجربیات متغیر مستقل و روی محور عمودی تغییرات متغییر وابسته را ثبت می‌کنند. در روانشناسی از انواع نمودارها که رابطه میان متغییرها را ظاهر می‌سازد استفاده می‌نماید.

مقاله روانشناسی تجربی,هر گاه بخواهیم یک نوع رفتار را از روی رفتار دیگری پیش‌بینی کنیم بستگی‌ها و توابع را به کار بریم. بستگی عبارتند از اظهاریکه به صورت کمی‌ یا نمودار یا کلام تغییرات متغییر وابسته را همزمان با متغییر مستقل نشان دهد. در بستگی‌های مثبت پیشرفت و ازدیاد مقادیر یک محور ( محور طولها ) با پیشرفت محور دیگر ( محور عرض‌ها ) همراه است. عکس این کیفیت در بستگی‌های منفی صادق است بدین ترتیب که مقادیر متغیر وابسته با ازدیاد مقادیر متغییر مستقل کاهش می‌یابد.

مقاله روانشناسی تجربی,در بستگی‌های غیر یک نواخت ابتدا نمودار حالت پیشرفتگی و سپس کاهش را نشان می‌دهد و یا بالعکس. استفاده از تاریخچه زندگی به عنوان روش تحقیق گرچه جداگانه مورد بحث قرار گرفته ولی در حقیقت جزء روش بالینی به شمار می‌رود. برخی از جنبه‌های محدود کننده استفاده از تاریخچه زندگی به صورت روش تحقیق عبارتند از :

 • جنبه ذهنی بودن تاریخچه زندگی
 • محدود بودن آن به یک فرد
 • امکان تفسیر تاریخچه زندگی به طرق مختلف
 • کیفی بودن تاریخچه زندگی ـ علیرغم این محدودیت‌ها می‌توان براساس آن فرضیات مختلفی بنا نمود و در مواردی که نظارت‌ بیشتری امکان‌پذیر است روش کمی را برای تحلیل آن به کار بست.

مقاله روانشناسی تجربی,‌روش‌آزمايشي‌ مهم‌ترين‌ روش تحقيق در روانشناسي بشمار مي‌رود. هدف اين روش مطالعه رفتار موجود تحت شرايط خاص و مقايسه حالات او در اين شرايط است. آزمايش كننده شرايط مخصوص تغيير رفتار را بوجود مي‌آورد و آزمايش شونده تحت اين شرايط قرار گرفته رفتار حاصله مطالعه مي‌گردد. متغير مستقل محركي است كه تغيير پذيري مي‌يابد و متغيير وابسته پاسخي است كه به متغيير مستقل داده مي‌شود. آزمايش كننده مي‌تواند از طرق مختلف بر متغيير مستقل نظارت نمايد كه معمول ترين آنهاروش تغيير مستقيم است. در كليه آزمايش‌هاي روانشناسي بايد از دو گروه گواه و آزمايشي استفاده نمود. گروه آزمايشي عبارتند از افرادي كه در شرايط خاص آزمايش قرار مي‌گيرند و اثرات متغيير مستقل روي آنان مطالعه مي‌شود.

گروه گواه كساني هستند كه عيناً كيفيات گروه آزمايشي را دارا بوده ولي تحت شرايط آزمايش واقع نمي‌شوند. مقاله روانشناسی تجربی,بدين ترتيب تغييراتي كه در اثر متغيير مستقل بوجود مي‌آيند با مقايسه دو گروه قابل مطالعه هستند. براي حصول اطمينان از نتايج تجربيات بايد نكات زير را در ظبط داشت :

1‌)رسيدگي از نظر توارث

2‌)‌رسيدگي از طريق طرح آزمايش

3‌)پالايش تجربي

اين روش ها به منظور حذف نمودن و يا در ضبط قرار دادن اثرات متغيير‌هايي است كه مورد علاقه آزمايش كننده نمي باشند.

در موارد پيچيده‌تر رواني اثرات عوامل متعدد با يكديگر درگيري مي‌يابند و بايد به كيفيت تغيير بيش از يك عامل در واحد زمان توجه نمود.

روش آماري فرضيات رواني را از صورت كيفي به شكل كمي در مي‌آورد و نتايج تجربيات متغير مستقل و روي محور عمودي تغييرات متغيير وابسته را ثبت مي‌كنند. در روانشناسي از انواع نمودارها كه رابطه ميان متغييرها را ظاهر مي‌سازد استفاده مي‌نمايد.

هر گاه بخواهيم يك نوع رفتار را از روي رفتار ديگري پيش‌بيني كنيم بستگي‌ها و توابع را به كار بريم. بستگي عبارتند از اظهاريكه به صورت كمي‌ يا نمودار يا كلام تغييرات متغيير وابسته را همزمان با متغيير مستقل نشان دهد. در بستگي‌هاي مثبت پيشرفت و ازدياد مقادير يك محور ( محور طولها ) با پيشرفت محور ديگر ( محور عرض‌ها ) همراه است. عكس اين كيفيت در بستگي‌هاي منفي صادق است بدين ترتيب كه مقادير متغير وابسته با ازدياد مقادير متغيير مستقل كا‌هش مي‌يابد.

[purchase_link id=”629″ style=”button” color=”green” text=”دانلود مقاله”]

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

 • برای دانلود، به روی عبارت "دریافت فایل" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
 • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
 • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
 • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
 • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.prodesnet.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
 • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.


مشاهده رتبه سایت پرودیس نت

دریافت و نصب تولبار رتبه سایت در الکسا
نام پلن مکان تبلیغات سایز پلن قیمت (تومان)
A1 بالای سایت ۴۶۸×۶۰ 50000
A2 بالای تمام پست ها ۴۶۰×۶۰ 50000
A3 بلوک چپ و راست ۱۲۰×۲۴۰ 40000
A4 در ادامه مطالب ۴۶۰×۶۰ 40000
AT تبلیغات متنی - 20000